featured

Almanya Türklere Kapıları Açıyor – 7 Milyon İşçi açığı var

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzun vadeli planlar çerçevesinde 7 milyon işçi açığı olan Almanya yabancı işçiler için kapılarını açıyor. Türk vatandaşlarının da dahil olduğu grupta vize şartları büyük ölçüde kolaylaştırıldı.

Almanya’da iş piyasasının talepleri doğrultusunda kapılar açılıyor. Alınan yeni kararla birlikte yılda 400 bin yabancı işçi alınacak ve vize işlemleri kolaylaştırılacak.

“İş aramaya gidiyorum” diyenlerin “Şans Kartı” ile ülkeye gidebileceği ve bunun için ise herhangi bir diploma şartı olmadığı açıklandı.

Tek şart belli bir seviyeye kadar Almanca bilmek, iki yıllık iş tecrübesi, uygun yaş ve Almanya’ya uyum sağlayabileceğini göstermek. Bunun için bir puanlama sistemi olacak ve kişi kısa sürede vizesini alacak.

İşçiler AB dışı ülkelerden ve özellikle Türkiye’den alınacak.

İŞ ARAMAK İÇİN ŞANS

Alman hükümetinin yeni kanun tasarısı hazırlandı ve ocak sonunda yürürlüğe girmesi bekleniyor. Belirlenen işi yapma potansiyeli olanlar, elinde ustalık diploması olanlar, kalfalık belgesi olanlar bile “İş aramak için Şans Kartı” ile Almanya’ya gelebilecek.

Üst düzey eğitimli çalışanların, diploma ya da benzeri belge denklikleri daha da kolaylaşacak.

SADECE DOKTORLAR DEĞİL

Bu kez “Türk doktorların” dışında, diğer sektörlerde de işçi alınacak. Diğer sektör çalışanları, “Şans Kartı” ile başvurup Almanya’ya gelebilecek. Muhalefetin bazı kesimlerinin itiraz etmesi beklense de, yeni kanun tasarısının bazı şartları şöyle:

İŞ ARAYANLARA ŞANS KARTI: Biraz Almanca bilip belirli bir alanda becerisi olanlar, bir mesleği bilenler bunu ispatlayabiliyorsa, Türkiye’den Alman Başkonsolosluğu’na başvurup “İş aramak amacıyla” Almanya’ya gidebilecek. Potansiyel olarak o işi yapıp yapmadığına bakılacak. Bunlara bir şans kartı verilecek ve puanlama sistemi ile gitmeleri sağlanacak. Eğitimi, dili olanların şansı daha fazla olacak. Fakat mesleği yapabildiği geçmiş referanslarında ispat edebilenlere dil kolaylığı getirileceği öngörülüyor

ALMANYA’DAN İŞ TEKLİFİ: Almanya’dan iş teklifi alanların vize almaları daha da kolay olacak. Diploma ya da diğer belgelerin denklikleri kolay olacak. Ustalık, kalfalık bir iş yerinde iki yıldan fazla çalışmış olma gibi kriterler yetecek.

MÜHENDİSLER VE NİTELİKLİ PERSONEL: Doktorlardan sonra şimdi de mühendisler için kapılar açılıyor. Nitelikle personel, Almanya’da bir iş sözleşmesi aldığında çok rahatlıkla vizesini alıp gelebilecek.

2035’E KADAR 7 MİLYON: Bu şekilde 2035’e kadar 7 milyon çalışan açığı kapatılacak. İşçi açığını muhalefetteki Hıristiyan Demokrat Parti de kabul ediyor. Hükümet ortağı Liberal Parti de plana destek veriyor ama, gelip de uyum sağlayamayanların veya iş akdi bitenlerin ülkelerine dönmesi için gerekli hukuki altyapının oluşturulmasını savunuyor.

HANGİ SEKTÖRLERDEN ALINACAK: Doktorlar, mühendisler, iyi bir eğitimi olan ve dil bilen öğretmenler, sağlık sektöründen diğer elemanlar kolaylıkla gelebilecek. Bunun yanı sıra şu ana kadar kapıların açılmadığı yeni alanlar da var. Hizmet sektörü, oteller, lojistik firmaları, paket servisler, garsonlar, restoranlar, inşaat sektörü Türkiye’den istediği elemanı getirebilecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Almanya Türklere Kapıları Açıyor – 7 Milyon İşçi açığı var

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Mobilya kurulumu yatak odası yemek odası çocuk odası mutfak dolabı yani montaj ustası lazım olan bir firma varsa gelmek isterim şöförlüğümde var şuan gıda sektöründe fırınlara araç ile ekmek dağıtımı yapıyorum mobilya da üretim ustalığımda vardır

    Cevapla
Giriş Yap

Haber Getir Son dakika Haber Getir Ekonomi Siyaset Magazin Haber getir Canli Tv ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin