Almanya mavi kart almanya işçi alımı almanya işçi ilanı almanya başvuru
Almanya mavi kart almanya işçi alımı almanya işçi ilanı almanya başvuru

ALMANYA İŞÇİ ALIMI BAŞVURU: Binlerce işçi alınacak.. Hangi meslekler öncelikli olacak? İşte, detaylar

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya, nitelikli işgücüne kapılarını açıyor. Almanya Mavi Kart ve Fırsat Kartı adlı iki yeni göçmenlik programı için başvurular başlıyor. Almanya’da yürürlüğe konulan yeni Kalifiye Göç Kanunu, adından da anlaşılacağı gibi kalifiye işgücü göçünü teşvik etmeyi hedefliyor. Ağustos 2012’de yürürlüğe giren yeni Kalifiye Göç Kanunu ile kapsamı genişletilen Avrupa Birliği (AB) Mavi Kart ya da Blue Card adlı uygulamanın, başta 90 güne kadar serbest dolaşım olmak üzere getirdiği bir dizi kolaylıklar da gündemde yer alacak. Bu yolla istihdam edilmek isteyen kalifiye elemanların, girecekleri işte en az 2023 yılı itibariyle 39 bin 682,80 Euro yıllık gelir elde etmeleri gerekiyor. Peki, Almanya Mavi Kart hangi meslekler için geçerli? İşte, göçmen alımı ile ilgili detaylı bilgiler

ALMANYA İŞÇİ ALIMI BAŞVURU: Binlerce işçi alınacak.. Hangi meslekler öncelikli olacak İşte, detaylar

ENİ göç yasası ile birlikte, zaten mevcut olan yüksek lisans derecesine sahip yabancı veya uzmanların Almanya’ya gelmesine imkân sağlayan, yaklaşık 11 yıldır yürürlükte olan AB Mavi Kart düzenlemesinin kapsamı, 1 Kasım itibariyle genişletildi. Bunun yanı sıra hayata geçirilmesi planlanan yeni bir Fırsat Kartı ile iş arama olanakları da artırılacak.2021/1883 sayılı Avrupa Birliği Yönergesi’ne dayanarak yurtdışında yaşayan kalifiye uzmanları Almanya’ya çekmek için federal hükümetin yürürlüğe koyduğu yeni yasa ile birlikte, yönetmelikle düzenlenmiş olan eleman darboğazı görülen meslekler için aranan asgari gelir sınırı düşürüldü.

GELİR SINIRLARI DÜŞÜRÜLDÜ

GELİR SINIRLARI DÜŞÜRÜLDÜ

Bundan böyle, eleman darboğazı görülen meslek ve branşlar için aranan asgari gelir şartı, yıllık sosyal güvenlik katkı payı tabanının en az yüzde 45.3 oranında olacak. Diğer bir ifadeyle, 2023 yılı itibariyle yıllık 39 bin 682,80 Euro’nun altında gelir elde edilen bir meslek dalında da göçmen kalifiye uzmanlar istihdam edilebilecek. Acilen kalifiye eleman aranan meslekler için şart koşulan asgari gelir miktarı, yıllık sosyal güvenlik katkı payı tabanının en az yüzde 50 oranında olacak. Bu da 2023 yılı esas alındığında, 43 bin 800 Euro tutarında yıllık gelir anlamına geliyor.

KİMLER ALABİLECEK

KİMLER ALABİLECEK?

AB Mavi Kart uygulaması, özellikle mesleki kariyerin başında olan kalifiye göçmenler için cazip fırsatlar sunuyor. Örneğin Almanya’da işe başlandığında yıllık geliri 2023 yılı itibariyle en az 39 bin 682,80 Euro olan yabancı akademisyenler, son üç yıl içinde yüksek lisans derecesi almışlarsa AB Mavi Kartı alabilecekler. Bu fırsat, hem acil kalifiye eleman aranan meslek dallarında hem de diğer genel meslekler için geçerli. Yeni Kalifiye Göç Yasası ile birlikte hayata geçirilen diğer bir yenilik ise, bilgi teknolojisi uzmanlarının da AB Mavi Kart alma hakkına kavuşmaları oldu. Diğer bir ifadeyle, bilgi teknolojisi uzmanları, yüksek lisans derecesine sahip olmasalar da en az üç yıl benzer iş deneyimine sahip olduklarını kanıtlamaları halinde, AB Mavi Kartı alabilecekler. Bu yolla istihdam edilmek isteyen kalifiye elemanların, girecekleri işte en az 2023 yılı itibariyle 39 bin 682,80 Euro yıllık gelir elde etmeleri gerekiyor.

HANGİ MESLEKLERİ KAPSIYOR

HANGİ MESLEKLERİ KAPSIYOR?

Kalifiye Göç Kanunu ile birlikte acilen kalifiye aranan meslekler listesi genişletildi. Matematik, bilişim ve fen bilimleri, mühendislik ve tıp gibi branşlardaki eleman darboğazı yaşanan sektörlerin yanı sıra, AB Mavi Kart verilecek yeni meslek grupları şu şekilde sıralanabilir:

* Mal üretimi, madencilik, inşaat ve lojistik alanlarında yöneticilik
* Enformasyon ve iletişim teknolojisi alanında yöneticilik
* Örneğin çocuk bakımı veya sağlık sektöründe hizmet sunacak yöneticiler
* Veterinerler
* Diş hekimleri
* Eczacılar
* Akademik düzeyde yüksek öğrenim gören hemşire ve doğum yardım uzmanları
* Okul ve okul dışı eğitim alanında istihdam edilecek eğitimciler
Yılda en az 39 bin 682,80 kazançla acilen kalifiye eleman aranan diğer meslek ve branşlara, şu linkten ulaşabilirsiniz:

Almanya işçi alımı 2023 başvuru ne zaman?

Almanya’nın yeni göç yasası Kasım 2023, Mart 2024 ve Haziran 2024’te olmak üzere üç aşamada yürürlüğe girecek. Bu senenin kasım ayında düzenlemenin temellerinin atılması ön görülürken; Almanya’ya 2 milyon işçi göçüne ilişkin başvuruların Mart 2024’te alınmaya başlaması bekleniyorhttps://www.make-it-in-germany.com/fileadmin/1_Rebrush_2022/a_Fachkraefte/PDF-Dateien/3_Visum_u_Aufenthalt/2023_Engpassberufe_DE.pdf

3
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
2
sinirli
Sinirli
2
_a_rm_
Şaşırmış
ALMANYA İŞÇİ ALIMI BAŞVURU: Binlerce işçi alınacak.. Hangi meslekler öncelikli olacak? İşte, detaylar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Haber Getir Son dakika Haber Getir Ekonomi Siyaset Magazin Haber getir Canli Tv ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin