featured

Almanya’da vatandaşlık için “İsrail’i tanıma” şartı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya’nın Saksonya-Anhalt eyaletinde vatandaşlık için “İsrail’in varlığını” kabul etme şartı getirildi. Buna göre vatandaşlık başvurusunda bulunanların “İsrail’in var olma hakkı”nı desteklediklerini beyan etmeleri gerekiyor.

manya’nın Saksonya-Anhalt eyaletinden vatandaşlık başvurusunda bulunanların “İsrail’in var olma hakkı”nı desteklediklerini beyan etmeleri gerektiği bildirildi.

Eyalet İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelgede, “İsrail’in var olma hakkının Almanya’nın varlık nedeni” olduğu belirtildi.

Eyalet İçişleri Bakanı Tamara Zieschang Magdeburg da yaptığı açıklamada, gönderilen genelgeyle eyalette Alman vatandaşlığı için başvuranların İsrail’in varlığını kabul ettiğini beyan etmeleri gerektiğini ve bunun, vatandaşlık için ön koşul haline getirildiğini kaydetti.

Genelgede, “Alman vatandaşlığına geçmek İsrail’in var olma hakkına bağlılık gerektirir. Bu nedenle başvuru sahiplerinin vatandaşlığa kabulden hemen önce İsrail’in var olma hakkını tanıdıklarını ve İsrail devletinin varlığına aykırı her türlü çabayı kınadıklarını yazılı olarak teyit etmeleri gerekmektedir” ifadelerine yer verilerek, başvuru sahiplerinin beyanda bulunmayı reddetmeleri halinde vatandaşlığa kabul belgesinin düzenlenmemesi istendi.

Kararname, yetkililere, başvuru sahibinin Yahudi karşıtı tutum sergileyip sergilemediğine dikkat etmeleri talimatını veriyor ve “Alman vatandaşlığı almanın İsrail’in var olma hakkına bağlılık gerektirdiğini” belirtiyor.

Saksonya-Anhalt Eyaleti İçişleri Bakanlığı, yerel yetkililere gönderdiği bir mektupta, ülkenin Temel Yasasında belirtildiği gibi Almanya’nın liberal demokratik düzenine yönelik faaliyetlerde bulunan yabancıların vatandaşlığa alınmalarının reddedileceğini söyledi. İsrail’in varlık hakkının inkarı ve antisemitizm de bu tür faaliyetler arasında yer alıyor.

Yerel yetkililere, başvuru sahibinin beyanı imzalamayı reddetmesi halinde vatandaşlığa alınma talebini reddetmeleri talimatı verildi. 

Almanya, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi hükümetinin 6 milyondan fazla Avrupalı Yahudiyi öldürmesinden sonra Yahudileri koruma konusunda özel bir tarihsel sorumluluk üstleniyor.  2008 yılında zamanın Başbakanı Angela Merkel İsrail Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada İsrail’in güvenliğini Alman devletinin “hikmeti hükümeti” ya da “varoluş nedeni” olarak tanımlamıştı.

Saksonya-Anhalt eyaleti, 2019’da iki kişinin ölümüne yol açan sinagog saldırısına da sahne olmuştu. Ancak saldırgan aşırı sağcı bir Alman’dı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Almanya’da vatandaşlık için “İsrail’i tanıma” şartı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Haber Getir Son dakika Haber Getir Ekonomi Siyaset Magazin Haber getir Canli Tv ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin